Jak vybrat lyžařskou bundu a kalhoty
Hlavně při výběru nespěchejte. Lyžařské bundy a kalhoty nejsou zrovna za hubičku a nekupujete je na jednu sezónu. V obchodě se proto nenechte rozhodit tím, že dlouho vybíráte. Naopak si vše důkladně vyzkoušejte, klidně několikrát. Než vyrazíte do obchodu, poradíme vám, na co se máte při výběru zaměřit.
Mám si koupit zateplenou lyžařskou bundu, nebo ne?
To záleží hlavně na tom, jak moc jste zimomřiví a jakým stylem lyžujete. Pokud jste akční lyžař, který se skoro nezastaví, pravděpodobně vás dostatečně zahřeje samotné lyžování. Budete potřebovat spíš prodyšnou sportovní bundu bez zateplení, která odvede pot. Kdyby se ochladilo a začala vám být zima, využijte systém vrstvení oblečení. Oblékněte si další funkční vrstvu: termoprádlo nebo mikinu. Jednotlivé vrstvy můžete v případě potřeby přidávat nebo ubírat.
LOAP tip: Bunda na hory nemusí být „těžká“ a „tlustá“. Díky moderním technologiím se vyrábějí bundy, které jsou tenké a lehké, ale přesto je v nich teplo.
Pokud naopak patříte mezi rekreační, začínající nebo sváteční lyžaře, kteří si párkrát v klidu sjedou svah a potom zamíří do sauny nebo na grog, budete potřebovat spíš zateplenou lyžařskou bundu, která vás zahřeje. I zateplené bundy bývají prodyšné, ale ne tak moc. Důležitější je, aby udržovaly teplo. Určitě si takovou bundu nekupujte, pokud se chcete věnovat třeba skialpinismu. Při stoupání do kopce byste ji proklínali.
LOAP tip: V každém případě si vyberte zimní bundu, která je větruodolná. Na horách fouká pořádný vichr, tak ať na vás nemůže.
Jak vybrat velikost bundy na lyže?
Bunda vás nesmí nikde táhnout, škrtit ani těsně obepínat. Musíte se v ní normálně hýbat, dýchat, ohnout se pro spadlou rukavici. Zkrátka vám v ní musí být dobře. Neměla by být ale příliš velká, aby z ní zbytečně neutíkalo teplo. Zkoušejte bundu na oblečení, ve kterém budete lyžovat. Nejdřív si tedy oblékněte termo prádlo, pak mikinu a teprve potom bundu. Zapněte ji až po bradu, zvedněte ruce, ohněte se, pořádně se nadechněte, rozpažte, otočte trup na obě strany apod. Jestli vás bunda nikde netáhne, příliš se nevytahuje a má dost dlouhé rukávy, máte vyhráno.
A co lyžařské kalhoty, jak vybrat je?
Kalhoty vybírejte stejným způsobem jako bundu. Pokud budete spíš postávat ve frontě u vleku, kupte si zateplené lyžařské kalhoty. Když ale budete celý den svištět s větrem o závod nebo stoupat pěšky do zasněžených kopců, stačí vám zimní kalhoty bez zateplení, pod které si případně můžete vzít termokalhoty.
Kalhoty musí dobře sedět v pase a kolenou a měly by pasovat k bundě. Teď nemáme na mysli barvu, ale připnutí. Lyžařské kalhoty mívají často poutka, za která je k sobě můžete připnout. Pokud tuto funkci využíváte, měli byste bundu a kalhoty vybírat najednou.
Rozdíl mezi membránou a zátěrem
Zátěr je speciální vrstva, která se nanáší přímo na tkaninu. V případě bund LOAP se jako zátěr používá vysoce kvalitní polyuretanový film s mikroporézní strukturou. Ten brání prosakování vody a zároveň umožňuje odpařování tělesné vlhkosti.
Membrána je také nepromokavá a prodyšná vrstva, ale je buď volně vložená mezi svrchní materiál a podšívku, nebo se spojí s vnějším materiálem pomocí laminace. V případě třívrstvé laminace je membrána spojena i s podšívkou.
Vodní sloupec lyžařského oblečení
Pokud jezdíte do klasických lyžařských středisek u nás nebo v zahraničí, při dešti to balíte a jdete radši na hotel, měl by vám bez problémů stačit vodní sloupec 3000–5000 mm. Takové lyžařské bundy nebo kalhoty hned tak nepromoknou ani tehdy, když se v nich občas svalíte do sněhu. Jestli ale budete lyžovat ve volné přírodě bez ohledu na počasí, investujte radši do vyššího vodního sloupce.
LOAP tip: Chcete se o vodním sloupci dozvědět víc? Přečte si náš podrobný článek Jaký vodní sloupec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm?
Nedívejte se však pouze na hodnoty vodního sloupce. Pohlídejte si, aby lyžařská bunda i kalhoty měly lepené nebo alespoň částečně lepené švy v nejvíce namáhaných místech. Pokud jsou švy podlepené, neprosakuje skrz ně voda.
Prodyšnost lyžařské bundy a kalhot
Zase hodně záleží na tom, jak moc se budete na sjezdovce hýbat. Když budete spíš postávat nebo jezdit na pohodu, může vám být v příliš prodyšné bundě zima. Jestli se do toho ale opřete, budete potřebovat, aby oblečení odvádělo pot. Pak se vyplatí bunda i kalhoty s vyšší prodyšností. Opět platí, že v našich podmínkách by vám měla stačit prodyšnost 3000–5000 g/m2/24 hodin.
Hlavně si ale pod funkční lyžařskou bundu neberte bavlněné triko a mikinu! Pak totiž odvod vlhkosti přestane fungovat. Bavlněné oblečení pot nasává, ale neodpařuje. Zpocené oblečení vás začne studit, bude vám zima a jste jen krůček od nachlazení. Když už tedy máte funkční bundu, noste pod ní termoprádlo a mikinu z funkčních materiálů, které také odvádějí vlhkost.
Co všechno má mít lyžařská bunda?
Spoustu drobností, které pořádně oceníte až na horách. Tady je seznam 7 vychytávek, které by vaše lyžařská bunda měla mít.
- Sněhový pás
Díky němu se pod bundu nedostane sníh. U některých bund se dá odepnout. - Vnitřní elastický rukáv s otvorem na palec
Skvělá věc, která nejenže zahřeje, ale ještě brání sněhu, aby vlezl do rukávů a studil v rukavicích. - Nastavitelné rukávy
Musíte mít možnost utáhnout rukávy kolem zápěstí, aby skrz ně nefoukalo. - Ventilace v podpaží
Když se začnete potit, podpoříte prodyšnost bundy tím, že rozepnete ventilaci. - Nastavitelná kapuce
Kapuce musí jít stáhnout tak, aby vám nespadla z hlavy. Měli byste ji přetáhnout přes helmu nebo mít možnost ji odepnout. - Voděodolný nebo zakrytý hlavní zip
Je dobré, když je zip voděodolný nebo aspoň schovaný pod nepromokavým pruhem látky. - Vnitřní a vnější kapsy
Čím víc kapes, tím líp. Budete potřebovat kapsu na brýle, telefon, doklady, skipas a další nezbytnosti. Hodně lyžařů oceňuje i otvor pro sluchátka.
Neuškodí ani reflexní prvky, ba právě naopak. Když to půjde, vyberte si bundu, která je má.
Co všechno mají mít lyžařské kalhoty?
I v případě lyžařských kalhot jsme dali dohromady 7 věcí, které byste měli vyžadovat:
- Vyšší díl na zádech
Nebude vám táhnout na záda, a když náhodou spadnete a bunda se vytáhne, pořád budete mít záda chráněná. - Kšandy nebo poutka na pásek
Pomáhají držet kalhoty na místě. - Protisněhová manžeta
Něco jako sněhový pás u bundy. Brání sněhu, aby se dostal přes nohavice pod kalhoty. - Tvarovaná kolena
Kalhoty s tvarovanými koleny vás při pokrčení nebudou nijak omezovat. - Ventilace
Potíte se? Je vám horko? Stačí rozepnout ventilaci a trošku si vyvětrat. - Nastavitelné nohavice
Nohavice by měly mít po straně zip, abyste je dole mohly rozšířit a přetáhnout přes lyžáky. Taky určitě nechcete, aby vám do bot padal sníh. - Kapsy
Důležité věci budete mít spíš v bundě, ale na kapesníky a další maličkosti se hodí.
Dobrý je také nastavitelný pas, který můžete utahovat nebo povolovat, a opět neuškodí ani reflexní prvky pro lepší viditelnost.
Co všechno má mít dětská lyžařská kombinéza?
Pamatujete si na svoje první hory? Svah jste nejspíš sjížděli v těžké neprodyšné bundě a dětských oteplovácích nebo jste měli zateplené šusťáky. A jak jste se párkrát vyváleli ve sněhu, zábava skončila – zateplené kalhoty byly durch a člověk byl mokrý od hlavy k patě.
Vaše ratolesti to budou mít na sjezdovce podstatně jednodušší: když jim pořídíte správnou lyžařskou kombinézu, zůstanou při lyžování, sáňkování i stavění sněhuláka v suchu a teple.
- Nastavitelná kapuce
Kapuce musí jít stáhnout tak, aby dítěti nespadla z hlavy. Měli byste ji přetáhnout přes helmu nebo mít možnost ji odepnout. - Nastavitelné rukávy
Musíte mít možnost utáhnout rukávy kolem zápěstí, aby skrz ně nefoukalo. - Vnitřní elastický rukáv s otvorem na palec
Skvělá věc, která nejenže zahřeje, ale ještě brání sněhu, aby vlezl do rukávů a studil v rukavicích. - Voděodolný nebo zakrytý hlavní zip
Je dobré, když je zip voděodolný nebo aspoň schovaný pod nepromokavým pruhem látky. - Ochranné krytí brady
Zip tak nestudí a nehrozí nepříjemné skřípnutí. - Vnitřní a vnější kapsy
Čím víc kapes, tím líp. Budete potřebovat kapsu na brýle, telefon, doklady, skipas a další nezbytnosti. - Pásky přes chodidla
Díky nim se nohavice nevyhrnují - Reflexní prvky
Abyste na malého lyžaře na sjezdovce dobře viděli, pořiďte mu bundu ve výrazných barvách.
LOAP tip: Některé chlapecké a dívčí zimní kombinézy mají všitou jmenovku. Ale pokud pořídíte bundu bez jmenovky, vůbec to nevadí: dítěti dejte do kapsy lísteček s telefonním číslem a adresou hotelu, ve kterém na horách bydlíte.
Můžu lyžovat v softshellové bundě a kalhotách?
Když bude hezký slunečný den a vy se budete hýbat, rozhodně ano. Softshell je pružný, velmi pohodlný materiál, ale do velké zimy se příliš nehodí. Pod softshellku přidejte další funkční vrstvy, aby vám v ní bylo příjemné teplo.
LOAP tip: Zajímá vás, proč byste lyžařskou bundu neměli nosit do města? Věnujte pár minut našemu článku Lyžařské bundy vs. bundy do města – kterou, kam a proč.
Jak se na lyže obléknout pod bundu
Začněte funkčním prádlem
Zapomeňte na bavlněná trička nebo nátělníky. Nezahřejí, rychle se zpotí a dlouho schnou. Propocená místa navíc studí a vám začne být zima. Raději si oblékněte funkční prádlo ze syntetických materiálů. Celou dobu vás bude hřát, a protože je prodyšné, odvede pot od těla. Když přestanete lyžovat a sednete si do restaurace, zůstanete v teple, termo prádlo totiž na rozdíl od bavlny nestudí.
LOAP tip: Pokud si myslíte, že funkční prádlo nepotřebujete, přečtěte si náš článek 7 pádných důvodů, proč nosit termoprádlo.
Sehnat můžete jak termotrička, tak termokalhoty. Při jejich výběru mějte na paměti především to, že obojí musí těsně přilnout k tělu. Příliš velké prádlo totiž špatně izoluje a je k ničemu. Nemusíte se přitom bát, že vás bude funkční prádlo škrtit. Naopak. Termo oblečení je pružné, nebudete o něm vůbec vědět.
LOAP tip: I v termoprádle je řada rozdílů. Můžete si pořídit teplejší variantu do tuhé zimy i lehčí variantu do zimy mírnější.
Oblékněte si sportovní svetr nebo mikinu
Na termoprádlo patří funkční vrstva, která musí být prodyšná a teplá. Ideální je třeba funkční sportovní svetr. Zahřeje, přebere od termo prádla nahromaděnou vlhkost a pošle ji dál do třetí/svrchní vrstvy. Když se oblečení takhle skvěle doplňuje, udržuje optimální tělesné klima a vám se bude dobře lyžovat.
LOAP tip: Pokud jste o vrstvení oblečení ještě neslyšeli nebo se chcete dozvědět víc, přečtěte si náš článek Jak funguje princip 3 vrstev oblečení.
Bez lyžařských ponožek ani krok
Tenké bavlněné ponožky si nechte na doma. Do přezkáčů noste funkční ponožky nebo podkolenky, které jsou vyztužené na nejvíce namáhaných místech. Ponožky by měly také odvádět pot a hřát.
Nezapomeňte rukavice a nákrčník
V lyžařských rukavicích vám nesmí být zima a měli byste v nich pohodlně držet hůlky i zip od bundy. Také by měly být nepromokavé a prodyšné. Zkoušejte je spolu s lyžařskou bundou a otestujte, jestli se vejdou do rukávu, nebo naopak jestli se rukáv vejde do rukavic. Ani v jednom případě by se neměla vytvořit skulinka, kterou by profukovalo.
LOAP tip: Na hory si radši vezměte náhradní pár, rukavice se snadno ztrácejí.
Nic nezkazíte ani nákrčníkem, který ochrání krk před ofouknutím. Důležité je, abyste i s nákrčníkem dokázali zapnout bundu až po bradu.
Lyžařská helma, kukla a brýle
Helma vám musí perfektně sedět. Pokud se na hlavě hýbe i po utažení, máte špatnou velikost. Zkoušejte další modely, dokud nenajdete tu správnou. Nechte si rozepnutý pásek pod bradou a předkloňte se. Když helma nesklouzne, je to dobře. Pozor na to, že helma sice má být těsná, ale nesmí vás nikde tlačit. Pokud je venku tuhý mráz nebo máte rádi teplíčko, můžete si pod helmu vzít kuklu. Měla by jít zasunout hluboko pod bundu, aby se nerolovala a nefoukalo pod ni.
Až si budete helmu zkoušet, kupte spolu s ní i lyžařské brýle nebo si přineste ty, které už máte doma. Helma a brýle by k sobě měly dobře pasovat. Nesmí mezi nimi být velká mezera, jinak vám skrz ni bude foukat na čelo, což není vůbec příjemné. Až budete mít brýle na hlavě, zkontrolujte, jestli k obličeji dobře přilnuly.
Co se může ještě hodit?
Až budete mít lyžařské oblečení kompletní, nezapomeňte ještě na pár užitečných maličkostí. Přibalte krém na opalování, ať se v obličeji nespálíte, sluneční brýle, balzám na rty, lékárničku (člověk nikdy neví) a teplé zimní boty, do kterých se po lyžování přezujete. Vezměte si také čepici. Když si na sjezdovce uděláte pauzu a sundáte helmu, budete se náramně hodit.